TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W25-24SD-LC
DTS20W25-24SD-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W25-24SD-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS SKT
Datasheet Download
DTS20W25-24SD-LC.pdf
Availability of DTS20W25-24SD-LC
QUANTITY
DTS20W25-24SD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W25-24SD-LC
Internal Part NumberEIS-DTS20W25-24SD-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W25-24SD-LC
Related LinksDTS20W25, DTS20W25-24SD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W25-24SD-LC Details Description
Related parts for DTS20W25-24SD-LC
CAP CER 3300PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 5COND 0.100 GRAY 100' datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CA/ASSY,MP,8P,YEL,ENHCD,C5 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 500V U2J RADIAL datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
CONN RECEPT 40POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
LED MODULE 8" 7950LM 3500K 80CRI datasheet.pdf