TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W25-29PC-LC
DTS20W25-29PC-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W25-29PC-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS PIN
Datasheet Download
DTS20W25-29PC-LC.pdf
Availability of DTS20W25-29PC-LC
QUANTITY
DTS20W25-29PC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W25-29PC-LC
Internal Part NumberEIS-DTS20W25-29PC-LC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W25-29PC-LC
Related LinksDTS20W25, DTS20W25-29PC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W25-29PC-LC Details Description
Related parts for DTS20W25-29PC-LC
TRANSF 3.5MH CRNT SENSE datasheet.pdf
IC MUX FAULT-PRO 4-TO-1 14-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 590 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MINI SERIAL ATTCHED SCSI CONNECT datasheet.pdf
CONN FFC 10POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 5W D5B datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf