TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W25-35SA
DTS20W25-35SA picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W25-35SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 128POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DTS20W25-35SA.pdf
Availability of DTS20W25-35SA
QUANTITY
DTS20W25-35SA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W25-35SA
Internal Part NumberEIS-DTS20W25-35SA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions128
Shell Size - Insert25-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W25-35SA
Related LinksDTS20W, DTS20W25-35SA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W25-35SA Details Description
Related parts for DTS20W25-35SA
SWITCH DIP 10POS SIDE ACT SMD datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RECT BRIDGE 3PH 27A 1600V KAMM datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
TRANS PNP 120V 8A TO-3P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP MICA 6200PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
METRAL HDR 4RX1M SIG datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 30W datasheet.pdf