TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W25-43HB
DTS20W25-43HB picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W25-43HB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 43POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DTS20W25-43HB.pdf
Availability of DTS20W25-43HB
QUANTITY
DTS20W25-43HB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W25-43HB
Internal Part NumberEIS-DTS20W25-43HB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W25-43HB
Related LinksDTS20W, DTS20W25-43HB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W25-43HB Details Description
Related parts for DTS20W25-43HB
CORD NEMA5-15P C-13SJT 6'7" 18/3 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 1MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
FUSEHOLDER W/CLIP 80VDC 100A TLS datasheet.pdf
CABLE 2COND 10AWG BLACK 250' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
STRIP MARKER 10 STD datasheet.pdf
RES 255 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf