TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W25-61BB
DTS20W25-61BB picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W25-61BB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT
Datasheet Download
DTS20W25-61BB.pdf
Availability of DTS20W25-61BB
QUANTITY
DTS20W25-61BB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W25-61BB
Internal Part NumberEIS-DTS20W25-61BB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W25-61BB
Related LinksDTS20W, DTS20W25-61BB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W25-61BB Details Description
Related parts for DTS20W25-61BB
RES SMD 4.22K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC 98.304MHZ SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
ZACK STRIP 10SECT PRINT HORIZON datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 115V datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 66MHZ 8VDFN datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 315V RADIAL datasheet.pdf