TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W25-61BB
DTS20W25-61BB picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W25-61BB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT
Datasheet Download
DTS20W25-61BB.pdf
Availability of DTS20W25-61BB
QUANTITY
DTS20W25-61BB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W25-61BB
Internal Part NumberEIS-DTS20W25-61BB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W25-61BB
Related LinksDTS20W, DTS20W25-61BB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W25-61BB Details Description
Related parts for DTS20W25-61BB
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 6V datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 6POS VERT T/H datasheet.pdf
CIRCUIT BD SHPR EECCOO 7X7X1-1/2 datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 4.72"L X 4.72"W datasheet.pdf
APPLIANCE OUTLET SHUTTERD 15A datasheet.pdf
KK 200 POL WAF ASSY 2599M05A2 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 16.424K OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf
CONN FFC TOP 11POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf