TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W25-61PE
DTS20W25-61PE picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W25-61PE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DTS20W25-61PE.pdf
Availability of DTS20W25-61PE
QUANTITY
DTS20W25-61PE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W25-61PE
Internal Part NumberEIS-DTS20W25-61PE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W25-61PE
Related LinksDTS20W, DTS20W25-61PE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W25-61PE Details Description
Related parts for DTS20W25-61PE
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC VF DISP FILAMENT DRIVER 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 4.8PF 50V T2H 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
OSC MEMS 22.5792MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 5% 480VAC QC TERM datasheet.pdf
CAUTION SOLAR CIRCUIT LABEL 50/P datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 4.4PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf