TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W25-61SN
DTS20W25-61SN picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W25-61SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DTS20W25-61SN.pdf
Availability of DTS20W25-61SN
QUANTITY
DTS20W25-61SN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W25-61SN
Internal Part NumberEIS-DTS20W25-61SN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W25-61SN
Related LinksDTS20W, DTS20W25-61SN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W25-61SN Details Description
Related parts for DTS20W25-61SN
FIXED IND 27UH 10.4A 12 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 22.1KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS DUAL 1MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.1KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1.4A 120 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 500MA 125V datasheet.pdf