TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W9-35SN
DTS20W9-35SN picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W9-35SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DTS20W9-35SN.pdf
Availability of DTS20W9-35SN
QUANTITY
DTS20W9-35SN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W9-35SN
Internal Part NumberEIS-DTS20W9-35SN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert9-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W9-35SN
Related LinksDTS20W, DTS20W9-35SN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W9-35SN Details Description
Related parts for DTS20W9-35SN
OPTOISO 3.75KV 2CH TRANS 8SOIC datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER N-CH QUAD 20DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMA datasheet.pdf
IC REG LDO 1.3V 0.2A 6XSON datasheet.pdf
CONN MAGJACK 2PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 0.1A 30V datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMAJ datasheet.pdf
Connector Receptacle 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RCPT INLINE 5SKT SLD CUP datasheet.pdf
MCU 32BIT 64K FLASH 64LQFP datasheet.pdf
FUSE 35A 660V AC / 460V DC GG IN datasheet.pdf