CUI Inc. DTS240050SUDC-P7/RP
DTS240050SUDC-P7/RP picture photo
Mfg. Part Number
DTS240050SUDC-P7/RP
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 12W
Datasheet Download
DTS240050SUDC-P7/RP.pdf
Availability of DTS240050SUDC-P7/RP
QUANTITY
DTS240050SUDC-P7/RP Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS240050SUDC-P7/RP
Internal Part NumberEIS-DTS240050SUDC-P7/RP
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)500mA
Power (Watts)12W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency65%
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 1.3mm I.D. x 3.5mm O.D. x 8.5mm
Size / Dimension2.91" L x 1.81" W x 0.98" H (74.0mm x 46.0mm x 25.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max12W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS240050SUDC-P7/RP
Related LinksDTS240050, DTS240050SUDC-P7/RP Datasheet, CUI Inc. Distributor
DTS240050SUDC-P7/RP Details Description
Related parts for DTS240050SUDC-P7/RP
Connector Receptacle USB TypeB 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 16POS 0.156 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 7.5NS 64CSBGA datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 20V 20% 1206 datasheet.pdf
SNAP SPADE KRIMPTITE datasheet.pdf
MODULE TINKERKIT HALL SENSOR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf