CUI Inc. DTS240050SUDC-Z7N
DTS240050SUDC-Z7N picture photo
Mfg. Part Number
DTS240050SUDC-Z7N
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 12W
Datasheet Download
DTS240050SUDC-Z7N.pdf
Availability of DTS240050SUDC-Z7N
QUANTITY
DTS240050SUDC-Z7N Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS240050SUDC-Z7N
Internal Part NumberEIS-DTS240050SUDC-Z7N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)500mA
Power (Watts)12W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency65%
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 1.3mm I.D. x 3.5mm O.D. x 8.5mm
Size / Dimension2.91" L x 1.81" W x 0.98" H (74.0mm x 46.0mm x 25.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max12W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS240050SUDC-Z7N
Related LinksDTS24005, DTS240050SUDC-Z7N Datasheet, CUI Inc. Distributor
DTS240050SUDC-Z7N Details Description
Related parts for DTS240050SUDC-Z7N
FIXED IND 6.8UH 16A 5 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Receptacle 86 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 53.5VC SMA datasheet.pdf
CAP MICA 430PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
SIL FEMALE CRIMP HOUSING 5POS datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT 0.5MM 120POS SMD RA datasheet.pdf