CUI Inc. DTS240083UDC-P14N
DTS240083UDC-P14N picture photo
Mfg. Part Number
DTS240083UDC-P14N
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 20W
Datasheet Download
DTS240083UDC-P14N.pdf
Availability of DTS240083UDC-P14N
QUANTITY
DTS240083UDC-P14N Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS240083UDC-P14N
Internal Part NumberEIS-DTS240083UDC-P14N
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)830mA
Power (Watts)20W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency70%
Operating Temperature10°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 1.7mm I.D. x 4.8mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.54" L x 2.28" W x 1.10" H (90.0mm x 58.0mm x 28.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max20W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS240083UDC-P14N
Related LinksDTS24008, DTS240083UDC-P14N Datasheet, CUI Inc. Distributor
DTS240083UDC-P14N Details Description
Related parts for DTS240083UDC-P14N
IC FLASH 2MBIT 70NS 52PQFP datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
DIODE MODULE 800V 600A DO200AB datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
DIODE GPP 1A 100V 4SMD datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X5R 1206 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR STD 5-VSOF datasheet.pdf
OSLON LX datasheet.pdf
IC SYNC 4BIT BINARY COUNT datasheet.pdf
CAP CER 200PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0068 UF 10% 300 VAC R datasheet.pdf