TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F13-35AE
DTS24F13-35AE picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F13-35AE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS PIN
Datasheet Download
DTS24F13-35AE.pdf
Availability of DTS24F13-35AE
QUANTITY
DTS24F13-35AE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F13-35AE
Internal Part NumberEIS-DTS24F13-35AE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions22
Shell Size - Insert13-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationE
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F13-35AE
Related LinksDTS24F, DTS24F13-35AE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F13-35AE Details Description
Related parts for DTS24F13-35AE
FLEX CABLE - AFG13G/AF13/AFE13T datasheet.pdf
IC DRVR SER/PAR I/O 12BIT SOP16 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN DIP SOCKET 1POS GOLD T/H datasheet.pdf
SW ROLL SPDT 20A SOLD TERM 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMB datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 24TSSOP datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 113K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 240MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
C/A, CXP MPO- LC, DUPLEX, 24F,OM datasheet.pdf