TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F15-15PD
DTS24F15-15PD picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F15-15PD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DTS24F15-15PD.pdf
Availability of DTS24F15-15PD
QUANTITY
DTS24F15-15PD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F15-15PD
Internal Part NumberEIS-DTS24F15-15PD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F15-15PD
Related LinksDTS24F, DTS24F15-15PD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F15-15PD Details Description
Related parts for DTS24F15-15PD
CAP FILM 0.22UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 50POS GOLD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK RAIL MNT KRG BN datasheet.pdf
IGBT 600V 20A 65W D2PAK datasheet.pdf
TVS DIODE 34.8VWM 61.9VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 4A Lighting, Signage 8-HSOP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A TO252-3 datasheet.pdf