TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F15-15PE
DTS24F15-15PE picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F15-15PE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DTS24F15-15PE.pdf
Availability of DTS24F15-15PE
QUANTITY
DTS24F15-15PE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F15-15PE
Internal Part NumberEIS-DTS24F15-15PE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F15-15PE
Related LinksDTS24F, DTS24F15-15PE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F15-15PE Details Description
Related parts for DTS24F15-15PE
CONN RECEPT 8POS 26AWG MTA100 datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL YLW/GRN DIFF datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RACK SOLID DOOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
MINITEK SHRD STACKING HDR datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf