TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F15-18JC
DTS24F15-18JC picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F15-18JC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DTS24F15-18JC.pdf
Availability of DTS24F15-18JC
QUANTITY
DTS24F15-18JC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F15-18JC
Internal Part NumberEIS-DTS24F15-18JC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F15-18JC
Related LinksDTS24F, DTS24F15-18JC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F15-18JC Details Description
Related parts for DTS24F15-18JC
IC COMPARATOR OD 8-UMAX datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 3A DO214AB datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 700mA Camera Flash 10-MSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 9POS 10.16MM datasheet.pdf
RES SMD 14.3KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf