TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F15-19PD
DTS24F15-19PD picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F15-19PD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DTS24F15-19PD.pdf
Availability of DTS24F15-19PD
QUANTITY
DTS24F15-19PD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F15-19PD
Internal Part NumberEIS-DTS24F15-19PD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F15-19PD
Related LinksDTS24F, DTS24F15-19PD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F15-19PD Details Description
Related parts for DTS24F15-19PD
CABLE CAT.5E UNSHIELDED YEL 10M datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 1.9MHZ 14DIP datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 120MA 4.1 OHM TH datasheet.pdf
BATT PACK 7.2V SC 2700MAH NIMH datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 240VAC 50VDC datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 10% 1KVDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 82PF 1KV N1500 RADIAL datasheet.pdf
RES 178 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 237 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 63 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS SKT datasheet.pdf
SWITCH SELECT DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf