TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F15-19PN
DTS24F15-19PN picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F15-19PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DTS24F15-19PN.pdf
Availability of DTS24F15-19PN
QUANTITY
DTS24F15-19PN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F15-19PN
Internal Part NumberEIS-DTS24F15-19PN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F15-19PN
Related LinksDTS24F, DTS24F15-19PN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F15-19PN Details Description
Related parts for DTS24F15-19PN
CAP ALUM 27000UF 20% 6.3V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 200V NP0 1812 datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8CH SELECT datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.56A 145 MOHM TH datasheet.pdf
MOSFET 6N/6P-CH 200V 56VQFN datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES 0.3 OHM 0.6W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0012UF RADIAL datasheet.pdf