TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F15-35BA
DTS24F15-35BA picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F15-35BA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS SKT
Datasheet Download
DTS24F15-35BA.pdf
Availability of DTS24F15-35BA
QUANTITY
DTS24F15-35BA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F15-35BA
Internal Part NumberEIS-DTS24F15-35BA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F15-35BA
Related LinksDTS24F, DTS24F15-35BA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F15-35BA Details Description
Related parts for DTS24F15-35BA
SWITCH UNIT ROUND ALT 2POS BLACK datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 4POS datasheet.pdf
IC BATTERY BACKUP SVS 5V 8VSSOP datasheet.pdf
SWITCH LIMIT ROLL PLNGR SPDT 15A datasheet.pdf
IC CTLR SMPS 8SO datasheet.pdf
TERMINAL SCREW VERT PC MNT GRN datasheet.pdf
SL TERM CRP HIFRC F TIN 32-36 datasheet.pdf
SENSOR LASER 5MM WIDE 500MM datasheet.pdf
CONN SMA JACK R/A 50OHM SOLDER datasheet.pdf
RELAY GEN PUR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf