TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F15-97AA
DTS24F15-97AA picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F15-97AA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN
Datasheet Download
DTS24F15-97AA.pdf
Availability of DTS24F15-97AA
QUANTITY
DTS24F15-97AA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F15-97AA
Internal Part NumberEIS-DTS24F15-97AA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert15-97
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (8)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F15-97AA
Related LinksDTS24F, DTS24F15-97AA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F15-97AA Details Description
Related parts for DTS24F15-97AA
CONN MOD JACK 6P4C VERT UNSHLD datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2A 125VAC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 14POS DUAL GOLD datasheet.pdf
IC VOLT MONITOR QUAD 16SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 96POS DIN PRESS FIT datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS62239 datasheet.pdf
CONN R/A SHELL T/H DL KEY 36POS datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FUSE GLASS 15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf