TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F15-97PA-LC
DTS24F15-97PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F15-97PA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN
Datasheet Download
DTS24F15-97PA-LC.pdf
Availability of DTS24F15-97PA-LC
QUANTITY
DTS24F15-97PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F15-97PA-LC
Internal Part NumberEIS-DTS24F15-97PA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert15-97
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (8)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F15-97PA-LC
Related LinksDTS24F15, DTS24F15-97PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F15-97PA-LC Details Description
Related parts for DTS24F15-97PA-LC
RES SMD 91K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 300MA 600 MOHM datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 70NS 32TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM BEAD datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP FILM 20NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf