TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F15-97SA
DTS24F15-97SA picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F15-97SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DTS24F15-97SA.pdf
Availability of DTS24F15-97SA
QUANTITY
DTS24F15-97SA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F15-97SA
Internal Part NumberEIS-DTS24F15-97SA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert15-97
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F15-97SA
Related LinksDTS24F, DTS24F15-97SA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F15-97SA Details Description
Related parts for DTS24F15-97SA
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
IC DRIVER LED DISPL 7SEG 24SOIC datasheet.pdf
SIDACTOR SYM 4CHP 58V 500A MS013 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 5POS datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
19" RACK SURGE PROT PORTS datasheet.pdf
IP67 ENCLOSURE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 10A 125V datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf