TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F17-26AE
DTS24F17-26AE picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F17-26AE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS PIN
Datasheet Download
DTS24F17-26AE.pdf
Availability of DTS24F17-26AE
QUANTITY
DTS24F17-26AE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F17-26AE
Internal Part NumberEIS-DTS24F17-26AE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationE
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F17-26AE
Related LinksDTS24F, DTS24F17-26AE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F17-26AE Details Description
Related parts for DTS24F17-26AE
IC MPU XSCALE 400MHZ 256BGA datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS DL R/A GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 249 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 229 TYPE D 16POS datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.15A 8VSSOP datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY LCD 32TQFN datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
Connector Socket 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS 1MM datasheet.pdf