TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F17-26JE
DTS24F17-26JE picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F17-26JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DTS24F17-26JE.pdf
Availability of DTS24F17-26JE
QUANTITY
DTS24F17-26JE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F17-26JE
Internal Part NumberEIS-DTS24F17-26JE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F17-26JE
Related LinksDTS24F, DTS24F17-26JE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F17-26JE Details Description
Related parts for DTS24F17-26JE
CAP ALUM 68UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3.4A 45 MOHM TH datasheet.pdf