TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F17-26JN
DTS24F17-26JN picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F17-26JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DTS24F17-26JN.pdf
Availability of DTS24F17-26JN
QUANTITY
DTS24F17-26JN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F17-26JN
Internal Part NumberEIS-DTS24F17-26JN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F17-26JN
Related LinksDTS24F, DTS24F17-26JN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F17-26JN Details Description
Related parts for DTS24F17-26JN
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
BACKSHELL 37POS 60DEG PLASTIC datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 27.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN HDR 2.54MM TIN 4POS datasheet.pdf
CABLE 20COND 20AWG datasheet.pdf
LED HOLDER PNL CLIP 5MM BK NYL datasheet.pdf
CLAMP BEAM 9/16"-3/4" FLANGE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 116A SO8FL datasheet.pdf
COMPACT PROBE BODIES SHARP SS 2M datasheet.pdf
MKP 5UF 5% 850VDC DRAWING T7 datasheet.pdf