TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F17-26PE-LC
DTS24F17-26PE-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F17-26PE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS PIN
Datasheet Download
DTS24F17-26PE-LC.pdf
Availability of DTS24F17-26PE-LC
QUANTITY
DTS24F17-26PE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F17-26PE-LC
Internal Part NumberEIS-DTS24F17-26PE-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationE
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F17-26PE-LC
Related LinksDTS24F17, DTS24F17-26PE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F17-26PE-LC Details Description
Related parts for DTS24F17-26PE-LC
CAP TANT 47UF 16V 10% 2312 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
TVS DIODE 94VWM 152VC 1.5KE datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 9.76KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 460MA 210 MOHM datasheet.pdf
RES 68K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 24PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf