TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F17-26PN
DTS24F17-26PN picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F17-26PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DTS24F17-26PN.pdf
Availability of DTS24F17-26PN
QUANTITY
DTS24F17-26PN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F17-26PN
Internal Part NumberEIS-DTS24F17-26PN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F17-26PN
Related LinksDTS24F, DTS24F17-26PN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F17-26PN Details Description
Related parts for DTS24F17-26PN
SPEAKER RECT 9X5CM 16 OHM 1.5W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 4POS T/H TIN datasheet.pdf
RES 649 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 412 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 412K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BLZP 5.08/23/180LH SN BK BX datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.35V 1A SYNC 6WLCSP datasheet.pdf