TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F19-11SC
DTS24F19-11SC picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F19-11SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DTS24F19-11SC.pdf
Availability of DTS24F19-11SC
QUANTITY
DTS24F19-11SC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F19-11SC
Internal Part NumberEIS-DTS24F19-11SC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F19-11SC
Related LinksDTS24F, DTS24F19-11SC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F19-11SC Details Description
Related parts for DTS24F19-11SC
IC MCU 32BIT ROMLESS 208FQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
HEATSINK 33X33X19.5MM W/OUT TIM datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 18MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
FIXED IND 2.9NH 500MA 200 MOHM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 3.9A TO263AC datasheet.pdf
HOOK-UP CABLE STRANDED datasheet.pdf
WASHER,SPRING LOCK,REG datasheet.pdf
CAP FILM 1.2NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf