TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F21-11BA
DTS24F21-11BA picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F21-11BA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT
Datasheet Download
DTS24F21-11BA.pdf
Availability of DTS24F21-11BA
QUANTITY
DTS24F21-11BA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F21-11BA
Internal Part NumberEIS-DTS24F21-11BA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F21-11BA
Related LinksDTS24F, DTS24F21-11BA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F21-11BA Details Description
Related parts for DTS24F21-11BA
RES SMD 200 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IGBT 600V 16A 60W TO220AB datasheet.pdf
ACCY HOLD DOWN SPRING DIN SCKT datasheet.pdf
RES SMD 13.7K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH OCTAL ROTARY DIP SMD datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 REC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 5.449A 2W THT datasheet.pdf