TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F21-11HC
DTS24F21-11HC picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F21-11HC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DTS24F21-11HC.pdf
Availability of DTS24F21-11HC
QUANTITY
DTS24F21-11HC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F21-11HC
Internal Part NumberEIS-DTS24F21-11HC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F21-11HC
Related LinksDTS24F, DTS24F21-11HC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F21-11HC Details Description
Related parts for DTS24F21-11HC
SWITCH DIP SMT 9POS EXT ACTUAT datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
TVS DIODE 7.78VWM 14.07VC DO15 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
HDR STR DR .100 TP datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M10-1.25 6H 4-20MA datasheet.pdf
NTC THERMISTOR G1540 /10 K/H5 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
2.5G DWDM TOSA 200KM W/FC/PC CON datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf