TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F21-16JE
DTS24F21-16JE picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F21-16JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DTS24F21-16JE.pdf
Availability of DTS24F21-16JE
QUANTITY
DTS24F21-16JE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F21-16JE
Internal Part NumberEIS-DTS24F21-16JE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F21-16JE
Related LinksDTS24F, DTS24F21-16JE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F21-16JE Details Description
Related parts for DTS24F21-16JE
IC FLASH 1MBIT 120NS 32TSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 240V datasheet.pdf
IC NVSRAM 64KBIT 200NS 28EDIP datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OR CTRLR SRC SELECT 8TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20V 10% 1206 datasheet.pdf
DIL FEMALE CRIMP HOUSING 2X4POS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 40V 1A MINI2 datasheet.pdf
Connector Socket 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
MOD PFC HYBRID INVERTER datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 300VAC AXIAL datasheet.pdf