TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F21-16PE
DTS24F21-16PE picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F21-16PE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DTS24F21-16PE.pdf
Availability of DTS24F21-16PE
QUANTITY
DTS24F21-16PE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F21-16PE
Internal Part NumberEIS-DTS24F21-16PE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F21-16PE
Related LinksDTS24F, DTS24F21-16PE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F21-16PE Details Description
Related parts for DTS24F21-16PE
IC VOICE REC/PLAY 6MIN EX 28TSOP datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 500UH 93MA 11.6 OHM TH datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 77MM datasheet.pdf
IC FLASH 256MBIT 133MHZ 8WSON datasheet.pdf
IC OPAMP GP 28MHZ 8SOIC datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf