TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F23-35HC
DTS24F23-35HC picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F23-35HC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DTS24F23-35HC.pdf
Availability of DTS24F23-35HC
QUANTITY
DTS24F23-35HC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F23-35HC
Internal Part NumberEIS-DTS24F23-35HC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions100
Shell Size - Insert23-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F23-35HC
Related LinksDTS24F, DTS24F23-35HC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F23-35HC Details Description
Related parts for DTS24F23-35HC
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IGBT 1700V 24A 250W TO247AD datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 2.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
LOCK NUT 1.062" NYLON PG13.5 datasheet.pdf
25+25 WAY M HORIZ BM SMT datasheet.pdf
HD 38999 121C 121#23 SKT RECP datasheet.pdf
CBL ASSEM SMPM F-F 1000MM datasheet.pdf