TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F23-35HN
DTS24F23-35HN picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F23-35HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DTS24F23-35HN.pdf
Availability of DTS24F23-35HN
QUANTITY
DTS24F23-35HN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F23-35HN
Internal Part NumberEIS-DTS24F23-35HN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions100
Shell Size - Insert23-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F23-35HN
Related LinksDTS24F, DTS24F23-35HN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F23-35HN Details Description
Related parts for DTS24F23-35HN
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 1-5V 0-1MPA PNP datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMB datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V U2J 0201 datasheet.pdf
WHP80 80W PREHEAT PLATE 24V datasheet.pdf
RES 261 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 5W T18 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf