TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F23-53HE
DTS24F23-53HE picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F23-53HE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DTS24F23-53HE.pdf
Availability of DTS24F23-53HE
QUANTITY
DTS24F23-53HE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F23-53HE
Internal Part NumberEIS-DTS24F23-53HE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F23-53HE
Related LinksDTS24F, DTS24F23-53HE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F23-53HE Details Description
Related parts for DTS24F23-53HE
CONN SOCKET IDC 60POS W/KEY TIN datasheet.pdf
IC PLC PSOC CMOS 28SSOP datasheet.pdf
BOX S STEEL NAT 7.87"L X 7.87"W datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/8 BLU 500' datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
CONN CRIMP SOCKET 24-28AWG datasheet.pdf
CONN RCPT SEALING CAP SIZE 20 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf