TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F23-53PC-LC
DTS24F23-53PC-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F23-53PC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS PIN
Datasheet Download
DTS24F23-53PC-LC.pdf
Availability of DTS24F23-53PC-LC
QUANTITY
DTS24F23-53PC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F23-53PC-LC
Internal Part NumberEIS-DTS24F23-53PC-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationC
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F23-53PC-LC
Related LinksDTS24F23, DTS24F23-53PC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F23-53PC-LC Details Description
Related parts for DTS24F23-53PC-LC
TRANS NPN 20V 0.7A MT-2 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 5.08MM 10POS PCB datasheet.pdf
RES 560 OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 186 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf