TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F23-53PE
DTS24F23-53PE picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F23-53PE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DTS24F23-53PE.pdf
Availability of DTS24F23-53PE
QUANTITY
DTS24F23-53PE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F23-53PE
Internal Part NumberEIS-DTS24F23-53PE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F23-53PE
Related LinksDTS24F, DTS24F23-53PE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F23-53PE Details Description
Related parts for DTS24F23-53PE
END PLATE 2MM ZDK ORANGE datasheet.pdf
FERRITE CHIP 30 OHM 5A 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
2MM H.M.,A/B 19 SHROUD 3MM datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 20% 2910 datasheet.pdf
RES 191K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 37POS 0.200 T/H datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.6A 8SOIC datasheet.pdf