TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F23-53PE
DTS24F23-53PE picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F23-53PE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DTS24F23-53PE.pdf
Availability of DTS24F23-53PE
QUANTITY
DTS24F23-53PE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F23-53PE
Internal Part NumberEIS-DTS24F23-53PE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F23-53PE
Related LinksDTS24F, DTS24F23-53PE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F23-53PE Details Description
Related parts for DTS24F23-53PE
RES SMD 3.3K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V X8R 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRY 13.77"L X 11.9"W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 15V 0.1A SOT89 datasheet.pdf