TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F23-55AD
DTS24F23-55AD picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F23-55AD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN
Datasheet Download
DTS24F23-55AD.pdf
Availability of DTS24F23-55AD
QUANTITY
DTS24F23-55AD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F23-55AD
Internal Part NumberEIS-DTS24F23-55AD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F23-55AD
Related LinksDTS24F, DTS24F23-55AD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F23-55AD Details Description
Related parts for DTS24F23-55AD
TRIAC SENS GATE 400V 0.6A TO92-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN CABLE ASSY MPO-MPO 1M datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.2523MHZ 6CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 6POS SMD datasheet.pdf
SMDMOD IR RCVR 33KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE SKT datasheet.pdf
MICRO 31C P 3" WHT JACKS datasheet.pdf
HDI PIN ASSY 4 ROW 100 POS R/A datasheet.pdf
LJT 128C 128#22D PIN RECP datasheet.pdf
100UF 250V 19.3X41.7 85C AXI datasheet.pdf