TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F23-55AN
DTS24F23-55AN picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F23-55AN
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN
Datasheet Download
DTS24F23-55AN.pdf
Availability of DTS24F23-55AN
QUANTITY
DTS24F23-55AN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F23-55AN
Internal Part NumberEIS-DTS24F23-55AN
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F23-55AN
Related LinksDTS24F, DTS24F23-55AN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F23-55AN Details Description
Related parts for DTS24F23-55AN
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2V 35MA SNT4A datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.3KV 1A DO213AB datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 224MA 1.5 OHM datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG YELLOW 500' datasheet.pdf
TURRET (MTA-105) datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf