TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F23-55BD
DTS24F23-55BD picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F23-55BD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT
Datasheet Download
DTS24F23-55BD.pdf
Availability of DTS24F23-55BD
QUANTITY
DTS24F23-55BD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F23-55BD
Internal Part NumberEIS-DTS24F23-55BD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F23-55BD
Related LinksDTS24F, DTS24F23-55BD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F23-55BD Details Description
Related parts for DTS24F23-55BD
FUSE CERAMIC 20A 250VAC 5AG datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 15VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 715 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS SKT datasheet.pdf
SEMI CONDUCTOR FUSE 1300VAC 280A datasheet.pdf