TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F23-55BD
DTS24F23-55BD picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F23-55BD
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT
Datasheet Download
DTS24F23-55BD.pdf
Availability of DTS24F23-55BD
QUANTITY
DTS24F23-55BD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F23-55BD
Internal Part NumberEIS-DTS24F23-55BD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationD
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F23-55BD
Related LinksDTS24F, DTS24F23-55BD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F23-55BD Details Description
Related parts for DTS24F23-55BD
CARDEDGE 70POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 1.37M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 19COND 18AWG SLATE 500' datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 0.05% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
CMX FEMALE CONNECTOR 55WAY ASSY datasheet.pdf
IC INVERTER SGL UNBUFFER SOT353 datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
CAP CER 130PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC datasheet.pdf