TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F25-20PN
DTS24F25-20PN picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F25-20PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 30POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DTS24F25-20PN.pdf
Availability of DTS24F25-20PN
QUANTITY
DTS24F25-20PN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F25-20PN
Internal Part NumberEIS-DTS24F25-20PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions30
Shell Size - Insert25-20
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A, 23A, 46A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F25-20PN
Related LinksDTS24F, DTS24F25-20PN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F25-20PN Details Description
Related parts for DTS24F25-20PN
IC VIDEO AMP 3V SC70-6 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 25A 24V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 16V 12W datasheet.pdf
RES 10 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.324 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 31POS datasheet.pdf
HI-RES LENS 6MM FH 2M/4M datasheet.pdf