TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F25-24SD
DTS24F25-24SD picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F25-24SD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DTS24F25-24SD.pdf
Availability of DTS24F25-24SD
QUANTITY
DTS24F25-24SD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F25-24SD
Internal Part NumberEIS-DTS24F25-24SD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F25-24SD
Related LinksDTS24F, DTS24F25-24SD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F25-24SD Details Description
Related parts for DTS24F25-24SD
CONN HEADER R/A .100 40POS 15AU datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP CER 47UF 10V X5R 1812 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP POLYMER 6.8UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 100V R2H 0805 datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V T2H 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK SPRING 3.50MM 21POS datasheet.pdf
CONN FIBER LC2 MM 127UM datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 4.42V SSOP datasheet.pdf