TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F25-35BE
DTS24F25-35BE picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F25-35BE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS SKT
Datasheet Download
DTS24F25-35BE.pdf
Availability of DTS24F25-35BE
QUANTITY
DTS24F25-35BE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F25-35BE
Internal Part NumberEIS-DTS24F25-35BE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions128
Shell Size - Insert25-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationE
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F25-35BE
Related LinksDTS24F, DTS24F25-35BE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F25-35BE Details Description
Related parts for DTS24F25-35BE
AC/DC CONVERTER 24V 25W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DL PCB TIN datasheet.pdf