TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F9-35PA
DTS24F9-35PA picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F9-35PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DTS24F9-35PA.pdf
Availability of DTS24F9-35PA
QUANTITY
DTS24F9-35PA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F9-35PA
Internal Part NumberEIS-DTS24F9-35PA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert9-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F9-35PA
Related LinksDTS24F, DTS24F9-35PA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F9-35PA Details Description
Related parts for DTS24F9-35PA
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 20W datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT SMD TIN datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 158K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
SGE1510-0-0660A-5000C-5000C datasheet.pdf
CONN HDR 32POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
RES 2 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf