TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F9-98AB
DTS24F9-98AB picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F9-98AB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS PIN
Datasheet Download
DTS24F9-98AB.pdf
Availability of DTS24F9-98AB
QUANTITY
DTS24F9-98AB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F9-98AB
Internal Part NumberEIS-DTS24F9-98AB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions3
Shell Size - Insert9-98
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F9-98AB
Related LinksDTS24F, DTS24F9-98AB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F9-98AB Details Description
Related parts for DTS24F9-98AB
RES 20M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC MEM FIFO 2048X9 15NS 28-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
4P 6C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
MICRO 31C P 24" YEL NI datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP CER 10UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
CAP CER 50PF 15KV datasheet.pdf
4 ADC/8 DAC with PLL, 192 kHz, 24 Bit CODEC IC datasheet.pdf