TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F9-98SB-LC
DTS24F9-98SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F9-98SB-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS SKT
Datasheet Download
DTS24F9-98SB-LC.pdf
Availability of DTS24F9-98SB-LC
QUANTITY
DTS24F9-98SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F9-98SB-LC
Internal Part NumberEIS-DTS24F9-98SB-LC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions3
Shell Size - Insert9-98
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F9-98SB-LC
Related LinksDTS24F9, DTS24F9-98SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F9-98SB-LC Details Description
Related parts for DTS24F9-98SB-LC
OPTOISO 2.5KV 2CH TRANS 8SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE 28POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
RES SMD 26.7 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 24V datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 10% 1411 datasheet.pdf
CONN INSERT 6POS PIN datasheet.pdf
PMI BASE 9/16 NEON T-3 1/4 SCRW datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 125MHZ TSOP datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 1000V 16 AWG GRN datasheet.pdf