TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W11-35PD-LC
DTS24W11-35PD-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W11-35PD-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS PIN
Datasheet Download
DTS24W11-35PD-LC.pdf
Availability of DTS24W11-35PD-LC
QUANTITY
DTS24W11-35PD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W11-35PD-LC
Internal Part NumberEIS-DTS24W11-35PD-LC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions13
Shell Size - Insert11-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W11-35PD-LC
Related LinksDTS24W11, DTS24W11-35PD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W11-35PD-LC Details Description
Related parts for DTS24W11-35PD-LC
FUSE 3A 600V CERAM BODY CSA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS PIN datasheet.pdf
TERMINAL LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
FRONT PROTECTION COVER FOR SF2 datasheet.pdf
LATERAL VERT SENSOR MOUNT STAND datasheet.pdf
CONN HDR 64POS 0.100 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CAP CER 4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 440MA 780 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf