TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W15-15SC-LC
DTS24W15-15SC-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W15-15SC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS SKT
Datasheet Download
DTS24W15-15SC-LC.pdf
Availability of DTS24W15-15SC-LC
QUANTITY
DTS24W15-15SC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W15-15SC-LC
Internal Part NumberEIS-DTS24W15-15SC-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationC
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W15-15SC-LC
Related LinksDTS24W15, DTS24W15-15SC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W15-15SC-LC Details Description
Related parts for DTS24W15-15SC-LC
RES SMD 11.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BAG PINK POLY 4MIL 6X9 NO ZIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC D/A CONV LP 16-BIT 24-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.91 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DGTL POT 50K 129TAPS 14-TSSOP datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS R/A PIN SLD datasheet.pdf
MODULE XFORMR GIGABIT EXT SMD datasheet.pdf
CAP CER 30PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf